Endoskopik mide balonu uygulaması diyet ile zayıflayamayan fazla kilolulara önerilir. Mide balonunu, diyetin koltuk değneği olarak düşünebiliriz. Endoskopi esnasında mideye yerleştirilen yaklaşık 500 cc hacmindeki silikon balon, mide hacmini azaltarak diyet uyumunu kolaylaştırır. Kullanılan balonun türüne göre yaklaşık 6 ay ile 1 yıl midede kalır, bu süreçte diyet desteği kişi vücut ağırlığına göre 10-20 kilo verebilmektedir. Süreç sonunda tekrar endoskopi ile mide kontrol edilir ve mide balonu çıkartılır. 

Mide balonu uygulaması, anestezi eşliğinde yaklaşık 15 dakika sürmekte. İşlem sonrası yaklaşık 1 saat hastane istirahatinde sonra ev istirahatine geçilmektedir. Hastalarımız midede bir doluluk hissi olduğunu, buna alışmanın da yaklaşık olarak 3 gün sürdüğünü ifade etmekteler.

 Mide balonu uygulaması ameliyatsız zayıflama yöntemidir.

Mide balonu uygulaması esnasında yapılan endoskopi esnasında midede ülser gibi yara bulunalara, kan sulandırıcı kullananlara, mide ilacı kullanamayanlara yapılması önerilmez.

 Mide balonu taktıranlar fazla kilolarının yaklaşık % 20’sini verebilmektedirler. Bu aşamada motivasyon ve diyetisyen takibi önem kazanmaktadır.

 Mide balonu uygulaması endoskopi ile anestezi altında yapılmaktadır. Mide balonu uygulamsı tecrübeli ellerde yaklaşık 15- 20 dakika sürer. Bu süre zarfında mide kamera yardımıyla kontrol edilir ve mide balonu mideye yerleştirilir. Mide balonu ile zayıflayanlar bu dönemin genellikle kolay geçtiğini ifade etmekteler.

 Diyet, egzersiz ve mide balonuna rağmen kilo veremeyen aşırı kilolu kişilerde ise gündeme obezite cerrahisi geliyor.