Op.Dr.Kaplan Baha Temizgönül

 Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

Zayıflama Yöntemleri

 Unutulmamalıdır ki zayıflama yolculuğu zayaflayan kişinin katılımının zorunlu olduğu bir ekip işidir.

 Doktorunuzun muayenesi ve psikoloğumuz tarafından yapılacak değerlendirme ile başlayacak olan zayıflama yolculuğunuz obezite cerrahisi ile başlamakta. Bir yıllık diyetisyen ve psikolog takibiniz ile ideal kilonuzu uzun süre korumanızı hedefliyoruz. Kişisel spor antrenörü desteğimiz ile uzun süre ince ve zinde kalmanıza yardımcı oluyoruz. Plastik cerrahi desteği ile yeni hayatınıza uyum sağlamanız için destek oluyoruz. Böylelikle ekibimizin desteği ile hastalarımızın başarı hikayeleri asıl farkı oluşturuyor.

Detaylar için tıklayın

Neden Zayıflamalıyım?

 Vücut ağırlığı normalin %20 üzerinde olan bir kişinin aşağıdaki hastalıklara yakalanma riski normal insanlara göre belirgin olarak yükselir.

Benim İçin En İyi Seçenek Hangisi ?

 •Şeker hastalığı                     

 Dünya sağlık örgütü 25-35 yaşlarındaki obez hastaların ( VKİ> 40) yaşıtlarına göre ölüm risklerinin 12 kat fazla olduğunu bildirmektedir. Bu riskler kilo verip, zayıflayan kişilerde azalmaktadır.

•Yüksek tansiyon                

•Kanser                                            

•İnme                 

•Karaciğer yağlanması        

•Uyku apnesi                      

•Metabolik sendrom

•Kireçlenme

•Safra taşları                                    

Detaylar için tıklayın

Ameliyat Haricindeki

Seçeneklerim Nelerdir?

 Obezitede cerrahi diğer seçeneklerden sonuç alınamadığında ya da sağlık durumunuzun ciddiyeti ivedi kilo vermeninizi gerektiriyorsa düşünülmelidir.

 Zayıflama ameliyatları kısıtlayıcı ve emilim azaltıcı olarak iki gruba ayrılırlar.

 Kısıtlayıcı ameliyatların başında Tüp Mide Ameliyatı gelmektedir. Kısıtlayıcı ameliyatlarda mide hacmi azaltılarak gıda ve dolasıyla kalori alımı azalmaktadır.

 Emilim azaltıcı ameliyatlarda ise gıdanın ince barsaklardan geçen mesafesi azaltılarak, gıdalardan alınan kalori miktarı azaltılmaktadır. Emilim azaltıcı ameliyatlar ise Mide Baypasları ve SADI ( Duodenal Switch) ameliyatıdır.

 Her ameliyat herkese uygun olmadığı için seçeneklerin kişiselleştirilmesi gerekir.

 Klin​iğimizde tüm bu ameliyatlar yapılmakta olup, sizin için en uygun seçeneğe doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz.

Dr. Kaplan Baha Temizgönül Obezite ve Metabolik Cerrahi

 Diyetisyen desteği, egzersiz ve destek programları ameliyat öncesinde düşünülmelidir.  Önerimiz öncelikle ameliyatsız zayıflamayı denemenizdir. 

 Zayıflayamıyorsanız, sağlığınız ve hayat kaliteniz olumsuz etkileniyorsa tüp mide ameliyatı başta olmak üzere diğer obezite cerrahisi seçeneklerini düşünebilirsiniz.

Detaylar için tıklayın
Detaylar için tıklayın

Beklentim Ne Kadar Kilo Vermek Olmalı?

 Kişinin verebileceği kilo; genetik yapı, obezite cerrahisi seçimi, obezite cerrahisi öncesi yeme ve egzersiz alışkanlıkları, metabolizma hızı ve ameliyat sonrası yeme miktarı ile ilgili olarak geniş bir aralıkta değişkenlik gösterir.

 Sadece tüp mide ameliyatı başta olmak üzere obezite cerrahisine bel bağlamak, hayat tarzını değiştirmeyip, daha hareketli olmayanlarda zayıflama ve kilo vermede sonuçlar harika olmamaktadır.

Detaylar için tıklayın