Obezite ve Diş hastalıkları

obezite ve diş çürükleri

Her samimi sohbet güzel bir gülümseme ile başlar. Güzel bir gülümseme için ağız ve diş sağlığımıza özen gösteriyoruz fakat obezitenin diş problemlerine de yol açabileceğini biliyor muydunuz?

Obezitenin her hastalığa olduğu gibi ağız ve diş hastalıkları üzerine de olumsuz etkileri mevcut. Obez kişilerde boyun yağlanmasının artması nedeniyle uykuda nefes alma zorlaşarak horlama görülür. Horlama yüzünden beyine yeterli oksijen gidemediğinden yeterli hava alışverişi için ağız açık şekilde uyumak obezlerde sık karşılaşılan bir sorundur. Uyku esnasında ağız açık kaldığı zaman ağız içinde bulunan mikroplarla mücadele yetersiz kalmakta. Vücudumuzun mikroplarla doğal mücadele mekanizmalarından biri de tükrük gibi vücut salgıları ile yıkayarak mikropların bir bölgede çoğalmasını engellemektir. Ağzı açık uyuyan kişilerde ağız kurulu meydana gelir ve tükrüğün yıkama, temizleme işleminden fayda görülemez. Ayrıca tükrüğün asit dengeleyici görevi de ortadan kalkacağı için diş çürüğü gibi problemler rahatlıkla ortaya çıkabilir.

Uyku apnesi ve ağzı açık uyuma gibi problemler kilo verince hızla düzelmekte. Önemli olan aşırı kilolara gelmeden diyet ve egzersizle zayıflayabilmek. Aşırı kilolara gelip de egzersiz ve diyetle zayıflayamayanlar obezite cerrahisinden fayda görebilen gruba giriyorlar. Kendi tecrübelerimiz ve bilimsel çalışmalar doğrultusunda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; mide küçültme ameliyatı sonrası ilk haftadan itibaren uyku kalitesi artmakta, uyku apnesi ve ağzı açık uyuma problemleri ortadan kalkmaktadır.

Bu bilgiler doğrultusunda ağız sağlığımızı korumak için zayıflamalı, ağzı açık uyumaktan mümkün olduğunca kaçınmalı, yatmadan önce diş ipi ve diş fırçalamaya zaman ayırmalıyız. Sağlıklı bir gülümseme en iyi makyajdır. Güzellik algısı aslında sağlıklı görünüm doğrultusunda şekillenmektedir. Böylelikle sağlıklı olan güzel görünür de denilebilir.

Yüzünüzden sağlıklı bir gülümseme eksik olmasın. Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

#obez #obezite #ağızvediş #horlama #dişçürüğü #uykuapnesi #kiloverince #obezitecerrahisi #mideküçültmeameliyatısonrası #zayıfla #zayıflayamayan #diyetveegzersiz

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square