Obezite Cerrahisi Sonrası Psikoloji


Mide küçültme ameliyatı sonrası psikoloji

Neredeyse tüm tıbbi müdahalelerin öncesinde ve sonrasında psikolojik olarak etkilenilmesi ve psikolojik destek ihtiyacı hissedilmesi normaldir. Obezite cerrahisi sonrasında ise bu ihtiyaç daha çok hissedilmektedir. Bunun sebebleri arasında mide küçültme ameliyatları sonrasında alınan kalori miktarının ameliyat öncesinde alınan miktara göre neredeyse dörtte üç oranında azalması, duygusal tatminsizlik, çeşitli travmalar ve yeniden kilo alma kaygısı gibi etkenler yer alır. Bunun için obezite cerrahisi ekibinde psikolog bulunması elzemdir. Böylece hastanın ameliyat öncesi ve sonrası kaygıları azalır ve konforu artar.

Obezite cerrahisinden sonraki ilk bir ay hızlı kilo verme süreci olduğu için özellikle önemlidir. Zira mide küçülte ameliyatı sonrasında çabuk doymak, açlık hissetmemek beyinde dopamin denilen nörotransmitterin (Sinir hücreleri arası ileti sağlayan maddeler) daha az salgılanmasına dolayısıyla kişinin depresif belirtiler (Mide küçültme ameliyatı sonrası depresyon) göstermesine sebep olabilir. Bununla birlikte, hasta ağır bir ameliyat geçirmiş olmanın verdiği rahatsızlık hissiyle uğraşırken diğer yandan yeni beslenme düzenine, yeni bir görünüme kısacası yeni bir hayata uyum sağlamaya çalışır. Bu dönemde hasta agresif, endişeli, isteksiz ve mutsuz hissedebilir. Bu sebeple yeni düzene uyum sağlamak ve obeziteye neden olan duygusal tatminsizliği ortadan kaldırmak için bir uzmandan psikolojik destek alınması oldukça gerekli ve önemlidir. Bu yüzden obezite cerrahisi bir ekip işidir. Zayıflama yolculuğunun her adımı, yeni hayatınıza uyum adına değişiklikler içermektir. Obezite cerrahisi ekibimizin görevi bu yolculuğun her adımında sizleri desteklemek ve yanınızda olmaktır.

Mide küçültme ameliyatı olanlar bu kararı çeşitli güçlüklerle almaktalar. Yapılan diyetlerde kilo verememe dolayısıyla başarısızlık duygusu ve toplumda sıkça söylenilen az ye ve zayıfla ön yargısı ameliyatla zayıflama kararını güçleştirmektedir. Maalesef obez insanlara karşı ön yargılara toplumumuzda sıklıkla rastlanmaktadır. Az yemekle zayıflanamayacağı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hal böyleyken, mide küçültme ameliyatı olmak için karar verenleri, neden diye sorgulamaktansa, nasıl yardımcı olabilirim diyerek destek olmak gereklidir. Unutulmamalıdır ki herhangi bir sebeple ameliyat olmak güç bir süreçtir. Bu süreçte bizlere düşen onların yanında olarak destek olmaktır.

Mide küçültme ameliyatı sonrası dönem, hasta kadar hasta yakınları için de önem taşımaktadır. Hasta yakınları, yeni operasyon geçirmiş kişinin uyması gereken beslenme düzenine destek vermeli ve sindirimine engel olacak ya da kendisini baştan çıkaracak yiyecekleri paylaşmaktan kaçınmalıdırlar. Ayrıca hastanın yeni görüntüsüyle ilgili yapıcı konuşma, hedef belirleme, yorucu olmayan aktiviteler planlama bu uyum dönemini çok daha kolay atlatmasını sağlayacaktır.

Bizler obezite cerrahisi ekibi olarak her adımda yanınızdayız. Zayıflama yolculuğunuzun her adımında sizleri destekliyor ve bundan gurur duyuyoruz. Unutmayın, obezite cerrahisinde zayıflama ameliyatla başlar, fakat ekip desteği ve sizin motivasyonunuzla sürer. İşte bu yüzdendir ki, bu başarı sizin. Zinde ve ince kalın.

#obezitecerrahisisonrası #mideküçültmeameliyatısonrası #obezitecerrahisiekibindepsikolog #mideküçültmeameliyatısonrasıdepresyon #obezite #psikolojikdestek #obezitecerrahisi #mideküçültmeameliyatıolanlar #mideküçültmeameliyatı #obezitecerrahisiekibi #zayıflamayolculuğu

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square