Sağlıklı Beslenmede Kinoa

mide küçültme sonrası beslenme

Kinoa son yıllarda insan ve hayvan beslenmesinde üzerinde pek çok araştırma yapılan glütensiz bir besindir. Gerek yetiştiriciliği gerekse kullanımı ve faydalarıyla bilimsel makalelerde kendinden sıkça söz ettirmiştir. Ülkemizde ise yeni yeni duyulmaya başlayan bu besin, Amerika’ da yaklaşık 10 yıldır yaygın olarak tüketilmektedir. Yüksek besinsel üstünlükleri ve biyoçeşitliliği ile bazı uzmanlara göre dünyadaki açlık sorununa çare olabilecek bir besindir. Öyle ki Birleşmiş Milletler konseyi tarafından 2013 yılı Uluslararası “Kinoa Yılı” olarak kabul edilmiştir. Kinoanın kendine özgü bir aromasının olması, tadının ve kokusunun çok baskın olmamasıyla birlikte dünya mutfaklarında kendine yer bulmuştur. Son zamanlarda Türk damak tadına da uyan bu besin dikkatleri üzerinde toplamıştır. Ana yemeklerden atıştırmalık aperatif yiyeceklere kadar çok farklı şekillerde karşımıza çıkmaya başlamıştır. Ülkemizde salatalarda sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bulgur için bir değişim gıdası olarak tüketilebilir.

Kinoanın İçeriği

Diğer tahıllarla yapılan karşılaştırmalar da protein içeriğinin ve kalitesinin yaygın olarak kullanılan tahıllara göre çok daha yüksek olduğu ortaya konmuştur. Kinoa taneleri ve ürünleri glüten içermez. Glütensiz bir ürün olduğu için çölyak hastaları rahatlıkla kullanabilmektedir. Kinoa; protein, diyet lifi, esansiyel yağ asitleri, mineraller, vitaminler ve biyoaktif bileşenlerce zengin olmaları gerekse iyi bir enerji kaynağı olmaları içeriği ile beslenme de önemli bir yeri vardır.

Protein içeriği diğer tahıl grubuyla kıyaslandığında daha yüksektir. Yapılan araştırmalarda kinoa %37’den fazla esansiyel aminoasit içerir. Protein kalitesi bakımından süt proteinine yakındır ve bu durum bitkisel kaynaklı protein olduğu için kinoaya besinsel üstünlük katmaktadır. Kinoanın kalsiyum içeriği süte benzemektedir ve süt ürünlerini rahat tüketemeyen insanlar (laktoz intoleransı) için kinoa bir seçenek olabilir. Biz bu yüzden obezite cerrahisi sonrası beslenmede önermekteyiz. Mide küçültme/ tüp mide ameliyatı sonrası rahatlıkla tolere edilmektedir.

Elbette her tahıl grubunda olduğu gibi kinoanın içeriğinde de karbonhidrat vardır. Kinoanın karbonhidrat içeriği kuru madde de %67-74 arasındadır. Kinoa, esansiyel doymamış yağ asitlerinden zengin bir içeriğe sahiptir. Kinoada ki mineral madde diğer tahıllar gibi dış kepek tabakasında toplanmış haldedir. Ancak kinoayı diğer tahıllardan farklı kılan özelliği mineral içeriğinin diğer tahıllara oranla iki kat fazla olmasıdır. Yalnızca hayvansal kaynaklı gıdalardan alınabilen aminoasitler kinoada bolca bulunduğu için vegan ve vejeteryanlar için çok önemli bir kaynak. Çölyak hastalarında veya glütensiz diyetle beslenen insanlarda kalsiyum, magnezyum, ve demir eksiklikleri olabiliyor. Kinoa bu mineraller açısından oldukça zengin olduğu için bu hastalar mineral açıklarını kapatmak için tercih edebilirler. Obezite cerrahisi sonrası beslenmede de hem protein ve lif ihtiyacını gidermek için iyi bir kaynak hem de rahat sindirilebilir ve tok tutucu bir besindir. Özellikle mide küçültme ameliyatı sonrası demir takviyesi olarak kinoayı önermekteyiz.

#kinoa #kinoayılı #protein #bitkiselprotein #demir #obezitecerrahisisonrası #mideküçültme #tüpmideameliyatısonrası

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square