Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenmede Kinoa

obezite cerrahisi sonrası kinoa

Obezite cerrahisi sonrası beslenmede mutlaka diyetisyen kontrolünde olup, belirli aralıklarla kan tahlilleri yaptırarak obezite cerrahisi doktorunuza danışmanızı öneririm. Mide küçültme/tüp mide ameliyatından örnek verecek olursak mide hacminin azalmasıyla beraber, mide küçültme/ tüp mide ameliyatı sonrası demir, B vitamini, D vitamini eksiklikleri, kabızlık görülebilmektedir. Hızlı kilo verme sürecinde de protein takviyesi gerekebilmektedir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda mide küçültme/tüp mide ameliyatı sonrası beslenmenin kendi başına ayrı bir konu olduğu daha rahat anlaşılmakta. İşte bu yüzden obezite cerrahisi diyetisyenliği ayrı bir alandır. Bu konu üzerine eğitim almamış diyetisyenlere göre değildir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenmede Kinoa

Biz hastalarımıza mide küçültme ameliyatı sonrası 3. haftadan itibaren gıdalarına kinoa eklemelerini tavsiye ediyoruz. Böylece yediklerinden alınan bitkisel kaynaklı protein ve demir miktarı artarken, besinlerinin lif miktarını yükselterek mide küçültme/tüp mide ameliyatı sonrası kabızlık sorununu da önlemiş oluyoruz. Kinoanın yüksek B vitamini içeriği de B vitamini eksikliğini önlemede doğal bir yardımcı rol üstleniyor. Ayrıca kinoanın uzun süre tok tutucu etkisi ile de açlık krizlerini önlemede tavsiye ediyoruz.

Kinoayı Nasıl Tüketelim?

Sizlerle, obezite cerrahisi sonrası beslenme diyetisyenimiz Hatice Gürgen' in mide küçültme/ tüp mide ameliyatı sonrası beslenmede kinoayı diyetinize nasıl dahil edeceğinize dair ip uçlarını paylaşmak istiyorum. Kinoa her zaman üzerinde kalıntı kalmaması için soğuk suyla süzgeç yardımıyla iyice durulanmalıdır. Tadı kontrol edilebilir eğer bir acılık varsa tekrar soğuk sudan geçirilmelidir. Kahvaltıda kinoa püresi olarak tercih edilebilir, öğle yemeklerinde salataya eklenebilir. Pişmiş kinoanın içine fındık ve meyve ekleyerek kahvaltıda tüketebilirsiniz. Kinoayı sebzeler ile bir araya getirdiğinizde oldukça lezzetlidir. Sebze çorbalarına kinoa ekleyebilirsiniz. Glutensiz yemekleri için kinoa unu tercih edilebilir. Kinoa bitkisinin yaprakları da tüketilebilmektedir tadı ıspanak, pazı ve pancara benzemektedir. Kinoanın filizlerini salata ve sandviçlerde kullanabilirsiniz. Kinoa filizini 12 saat suda pişirerek tüketin.

Kinoanın bulgura benzer bir yapısı vardır. Yemeklerinizde bulgur yerine kinoa tercih edebilirsiniz. Kinoa kısırı, kinoa pilavı ve köftesini yapabilirsiniz. Salata ile doymayan, glüten almak istemeyen kişilerin salatalarına kinoa eklemesini tavsiye ediyorum. İçerisindeki lifler sayesinde tokluk hissiniz artacak ve hafif, besleyici, doyurucu bir öğün tercih etmiş olacaksınız. Elbette her besinde olduğu gibi kinoanın da belli kullanım miktarı vardır. Çölyak ve glüten alerjisi olan kişiler 1 dilim glütensiz ekmek yerine 5-6 yemek kaşığı kinoa kullanabilirler.

#obezitecerrahisisonrasıbeslenme #obezitecerrahisidoktoru #mideküçültme #tüpmideameliyatısonrası #obezitecerrahisidiyetisyneliği #kinoa #bitkiselprotein #tüpmideameliyatısonrasıkabızlık #bulguryerinekinoa #glutensiz #toklukhissi

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square