Obezite Cerrahisi Sonrası Nasıl Beslenmeliyim?


Obezite cerrahisi sonrası midenizi tıpkı bir bebeğin midesi gibi görebilirsiniz. Hassastır ve normal beslenmeye geçiş için yavaş yavaş hazırlanmalıdır. Obezite cerrahisi sonrası beslenme mide küçültme/ tüp mide/ sleeve gastrektomi ameliyatı sonrası beslenme ve mide baypasları sonrası beslenme olarak kabaca ikiye ayrılır. Biz burada Mide küçültme/ tüp mide ameliyatı sonrası beslenmeye örnek vereceğiz. Beslenme planında mide küçültme ameliyatınızdan sonraki ilk hafta tamamen berrak sıvılardan oluşan bir beslenme ile başlar. Mide küçültme ameliyatından sonraki ikinci hafta tüketeceğiniz besinler koyu (Kıvamlı) sıvılardan oluşmaktadır ancak tanesiz ve asitsiz yani midenizi rahatsız etmeyecek sindirimi kolay besinlerdir olmalıdır. Mide küçültme ameliyatı sonrası üçüncü haftadan itibaren tükettiğiniz sıvı besinlere ek olarak yumuşak katı (püreler) besinler tüketmeye başlayacaksınız. Protein içeriği yüksek besinleri de tüketeceksiniz. Normal besinlere geçiş süresine yaklaştığınız için sebze, meyve türlerini de beslenmenize ekleyebileceksiniz. Mide küçültme ameliyatı sonrası dördüncü haftadan itibaren besinlerinizi püre şeklinde, çatalla ezerek ve iyice çiğnemeye özen göstererek tüketebilirsiniz.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenmede Altın Kural

Obezite cerrahisi sonrası altın kural; katı yiyeceklerin yanında sıvı besinleri almamanızdır (Katı sıvı ayrımı).

Buna kahvaltının yanında çayda dahil. Katı her hangi bir yiyeceğinizden, yarım saat önce, yemeğinizi yerken ve yemeğinizden yarım saat sonra sıvı almamanız gerekiyor. Yemek yerken masada içecek bulundurmayın. Besinleri küçük lokmalar halinde ve iyi çiğneyerek tüketmeniz gereklidir. Lokmalar arasın biraz beklerseniz bu durum mide kapakçığınızın rahat çalışmasına yardımcı olacaktır.

Yeterli besin alınamamasına bağlı vücut direncinde azalmalar olabilir. Bunun yanında halsizlik, yorgunluk ve kas kaybı oluşabilir. Bu yüzden protein içecekleri ve besin takviyeleri büyük önem taşır.

Su tüketiminiz 1,5 litrenin altına düşmemelidir. Susuzluğu (Dehidratasyonu) önlemek için öğün aralarında su yudumlamayı unutmayın. Suyu da yemek sırasında değil, yemekten yarım saat önce veya sonra içmelisiniz. Su tüketmekte zorlanıyorsanız 1 litrelik içme suyunuza yarım yeşil elma, birkaç yaprak nane yaprağı, yarım salatalık, biraz da maydanoz ekleyerek aromalandırabilirsiniz.

Yemek yeme süreniz en az 20 dk olmalıdır ve lokmalar arasında en az 30 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Tatlılar, şekerler, şekerli yiyecekler karnınızı doyurmadığı gibi gereksiz yere fazla kalori almış olursunuz bu yüzden bu tür yiyecekleri tüketmekten kaçının.

Çok soğuk veya çok sıcak içeceklerden kaçınınız. İçecekleri hızlı içmemeye özen gösteriniz. Hızlı içmek midede gerginlik ve tıkanma hissine neden olabilir.

Mide küçültme ameliyatı sonrasında beslenmede ana hedefiniz öncesinde yapılan yanlış yeme alışkanlıklarını bir kenara bırakmak olmalıdır. Bu süreçte beslenmeniz de öncelikli olarak proteinlere yer vermelisiniz, ikinci olarak sebze son olarakta nişastalı besinler tüketin.

Mide küçültme ameliyatı sonrası yeni bir besin deniyorsanız ilk olarak küçük bir miktar tüketin ve bekleyin midenizin tolere edip edemediğine bakın. Midenizin farkına varın, ne kadar yemeği tolere edebildiğini bilin ve zorlamayın bunun üstüne çıkmaya çalışmayın.

Obezite ameliyatı sonrası sağlıklı beslenmeyi yaşam standardı haline getirmek ağırlık kontrolü için önemlidir. Yeterli ve sağlıklı kilo veriminin sağlanmasıyla birlikte uzun süreli başarının anahtarı ameliyat sonrası beslenme ve diyete uyumdur. Bu nedenle mide küçültme ameliyatı sonrasında başarılı bir süreç için doktorunuz ve diyetisyeniniz ile irtibat halinde olmanız gerekmektedir.

#obezitecerrahisisonrasıbeslenme #mideküçültme #tüpmide #sleevegastrektomi #midebaypası #tüpmideameliyatısonrasıbeslenme #mideküçültmeameliyatısonrası #berraksıvı #kıvamlısıvı #mideküçültmeamliyatısonrasıpüreler #obezitecerrahisisonrasıaltınkural #midekapakçığı #halsizlikyorgunluk #dehidratasyon #midedegerginlik

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square