Obezite Cerrahisi Sonrası Kilo Alımı


Mide küçültme sonrası kilo alımı

Obezite cerrahisi, dünyada yaklaşık 30 yıldır ve ülkemizde son on yıl içerisinde giderek popüler hale gelen obezite tedavi yöntemlerinden biridir. Günümüzde obezite tedavisinde en sık olarak tüp mide (Mide küçültme/Sleeve gastrektomi) ve gastrik baypas ameliyatları yaygın olarak uygulanmaktadır ve bu ameliyatlar obezitenin önüne geçmektedir. Ancak obezite cerrahisi sonrasında kişilerin eski beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri gerekmektedir. Obezite cerrahisi (Mide küçültme/ Tüp mide- gastrik baypas ameliyatları v.b.) sonrası beslenme ve diyet programına doğru ve eksiksiz bir şekilde uyan hastalar bu ameliyatların uzun dönem başarısını direkt olarak görürler. Obezite cerrahisi sonrası beslenme ve diyet programına uyum bu nedenle çok önemlidir. Obezite cerrahisi sonrasında kısa zamanda hızlı kilo veren hastalar bir süre sonra diyetlerini aksatabilmektedirler. Bunun sonucunda da kiloları sabit kalabilir veya geri kilo alabilirler. Bunun önüne geçmede en güzel çözüm yolu iletişimdir. Hastaların diyetisyen ve doktoruyla kurduğu iletişim ve sıkı takipler başarıya giden yolda elzemdir. Böylelikle mide küçültme/tüp mide ameliyatı sonrası kilo alımı gibi sorunlarında önüne geçilmiş olur.

OBEZİTE CERRAHİSİ HEDEFLERİ NELERDİR?

Obezite cerrahisi ile ortalama ilk ayda %10, ikinci ayda %8 ve üçüncü ayda %4 kilo kaybı hedeflenir. Bu da aşırı kilolu bir kimsede ilk ayda yaklaşık 10-15 kilo, ikinci ayda 8-10 kilo, üçüncü ayda ise 4-6 kilo vermek demektir. Kilo verme süreci fazla olan yağ dokusundan olduğundan zamnala yavaşlayıp durması beklenilen bir etkidir. Önemli olan bu hızlı kilo verme döneminde diyetisyen takibinde kalarak kas kitlesini korumaktır. Bu dönemde düzenli kan tahlilleri yaptırarak doktorunuzla görüşmenizi öneririz. Böylece mide küçültme/tüp mide ameliyatı sonrası vitamin eksikliği gibi durumların önüne geçilmiş olacaktır. Mide baypası, şeker hastalığı ameliyatı, duodenal switch ( SADI-S), transit bipartisyon, ileal interpozisyon gibi gıda emilimini bozan ameliyat geçiren hastalara önerimiz, kan tahlillerini aksatmamalarıdır. Çünkü bu ameliyatlardan sonra oluşacak olan vitamin eksikliği, ancak düzenli vitamin kullanımı sonrasında düzelebilir.

Obezite cerrahisi sonrası beslenmede önemli olan hedeflenen kiloya ulaştıktan sonra sağlıklı beslenmeyi kişilerin hayatlarına dahil edebilmeleridir. Ancak kişi ameliyattan önceki tıkanırcasına yemek yeme alışkanlığına son vermezse, doktorunun ameliyat sonrası önerilerine uymazsa, diyetisyen kontrollerine devam etmezse obezite cerrahisi tedavisi amacına ulaşamaz. Sıkça tekrarladığımız gibi obezite cerrahisinin amacı sağlıksız beslenme ve kilo alma kısır döngüsünü kırarak, sağlık beslenmeyi hayatınıza dahil etme şansı sağlaması, böylelikle de uzun süre zinde ve ince kalmanızdır. Obezite cerrahisi zayıflama sürecinde bir başlangıçtır. Zayıflama yolculuğunda başarıya ulaşmak için en az iki yıl ameliyat sonrası diyetisyen ve doktor takibi gerekir.

#zayıflamak #SADI #tüpmide #mideküçültmeameliyatı #obezitecerrahisi #obezitecerrahisisonrası #mideküçültmesonrasıkiloalımı #tüpmidesonrasıkiloalımı #obezitecerrahisisonrasıbeslenme #hızlıkiloverme #kiloverme #vitamineksikliği #midebaypası #şekerameliyatı #transitbipartisyon #ilealinterpozisyon #ameliyatsonrasıdiyetisyen #diyetisyen

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square