Diyetisyenimizin Gözünden Obezite


Diyet ve obezite

OBEZİTE

Tüm dünyada büyük bir hızla artan obezite dünya çapında ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde obezitenin görülme sıklığı küçümsenemeyecek oranda artmakta ve bu durum sadece yetişkin kadın ve erkekleri değil, çocukları ve adölesan dönemdeki gençleri de etkilemektedir.Dünya sağlık örgütü (WHO), obeziteyi bir salgın hastalık olarak tanımlamaktadır. Obezite yanında diğer pek çok hastalığında oluşma riskini de arttırır. Başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere, diyabet, hipertansiyon, bazı kanser türleri, kas iskelet sistemi hastalıkları gibi hastalıkların oluşmasına sebep olabilir ve yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkiler. Fakat kilo veren ve ideal kilolarına ulaşanların, sağlık durumları hızla iyi gitmektedir. Obezite tedavisi için ne kadar erken karar verilirse, sonuçlar sizin için o kadar iyi olmaktadır.

OBEZ MİYİM? RİSKLİ GRUPTA MIYIM?

Obezitenin derecesini belirlemek için Vücut Kitle İndeksi (VKİ) kullanılır. VKİ, bireyin vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (m) karesine (VKİ=kg/m2) bölünmesiyle elde edilir. VKİ’ye göre zayıflık, fazla kiloluluk ve obezite sınırlandırılması vardır. Vücut kitle indeksiniz 25.99’un üstünde çıktıysa bu size uyarıcı bir sinyaldir, yani fazla kilolu gruba girdiniz demektir. 30’u bulan vücut kitle indeksi ise aşırı kilolu yani obez gruptasınız demektir. Bu sınıflandırma kas kitlesi fazla olan kişilerde (Vücut geliştirmecilerde ve profesyonel sporcularda) çok geçerli değildir. Bu hesaplamanın önemi sağlık sorunları açısından risk gruplarını belirleyerek, tedavi çözümleri konusunda akılcı çözümler sunulmasına yardımcı olmasıdır.

OBEZİTENİN NEDENLERİ

Obezitenin en önemli nedenlerinden başlıcaları, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliğidir. Aldığınız kalori ve harcadığınız enerji arasındaki denge sizin kilonuzu belirlemektedir. Eğer yaktığınız kalori miktarından fazla kalori alıyorsanız kilo almaya başlarsınız. Bunların yanında yanlış beslenme alışkanlıkları da önemli nedenler arasında. Hazır gıda tüketimi, çok yağlı, çok şekerli, çok tuzlu gıda tüketimi, tek tip beslenme, öğün atlama gibi yapılan yanlışlar obeziteye davetiye çıkarıyor. Yapılan çalışmalar genetik faktörlerin de göz ardı edilemez oranda olduğunu gösretiyor. Aile de obez yakınları olan kişilerin genetik olarak bu hastalığa yakalanma riskleri yüksektir. Özellikle annelerin obez olması, çocukların obezite riskini belirgin olarak artırmaktadır. Tüm bunlara ek olarak kullanılan ilaçlar, psikolojik faktörler, hastalıklar kişilerin kilo alımında etken olabilir. Obezite zamanında tedbir alınması ile önlenebilen bir hastalıktır. Obezitenin beraberinde getirdiği sağlık sorunları da zayıflamakla ortadan kaybolabilmektedir.

#obezite #kiloveren #idealkilo #obezmiyim #VKİ #vücutkitleindeksi #kalori #obeziteninnedenleri #obeziteriski

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square