Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme


Mİde küçültme ameliyatı sonrası beslenme

Sıkça tekrarladığım gibi sağlıklı beslenme alışkanlıklarını hayatımıza dahil etmeliyiz. Bu sağlıklı beslenme süreci tabi ki obezite cerrahisi sonrasındaki süreci de kapsamakta. Mide küçültme/Tüp mide ameliyatında, mide bir kılavuz tüp yardımıyla küçültülür. Midenin ameliyat sonrasında hacmen yaklaşık %20'si kalır. Mide küçültme ameliyatından sonraki ilk aylarda günlük sıvı ihtiyacını karşılamak için sıkça sıvı tüketmek gerekir. Uzun süreli susuzluklardan, bünyeyi yıpratabileceği için kaçınmak gerekir. Obezite cerrahisi sonrası beslenmeye yaklaşık olarak ilk ayda alışılmaktadır. Fakat bu uyum süreci genellikle 6 ay kadar sürebilmektedir. Bizim önerimiz sıvı tüketimini bir alışkanlık haline getirmek ve mümkün olduğunca sık aralıklarla sıvı tüketerek susuzluğu önlemektir. Kiloya göre günlük 2-3 lt sıvı tüketmek, hava sıcaksa bu miktarı yarım lt kadar artırmak gerekir. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmede sıvı tercihini su ve ayran olarak kullanmanız yararınıza olacaktır. Bu sayede vücudumuzdaki mineral dengesi korunmuş ve protein ihtiyacı karşılanmış olur. Halk arasında yararlı bir alışkanlık olarak tüketilen meyan kökünden

yapılan şerbet (Anadoluda boyan olarak da bilinir), rahatlıkla tüketilebilir. Böbrek rahatsızlığı olanların doktorlarına danışarak kullanmasını tavsiye ederim. Meyan kökü şerbeti su tutucu ve mide koruyucudur. Şekersiz olmasına rağmen doğal tatlandırıcı ihtiva etmesi nedeniyle de tatlı tüketme isteğini baskılar.

Mide küçültme ameliyatı sonrasında diyetisyen takibi elzemdir. Çünkü obezite cerrahisi sonrası diyet, diğer diyetlerden farklı olarak sadece bu konuda profesyonelleşmiş diyetisyenlerce düzenlenir.Her ne kadar mide hacmi azaldığı için diyete uyum kolaylaşsa da aşırı kalorili beslenme alışkanlıklarını devam ettirenler yeteri kadar kilo verememektedirler. Sıkça söylediğim gibi amaç bir an önce zayıflamak değil, uzun süre ince ve zinde kalmak olmalıdır.

Obezite cerrahisinin sonuçları yüz güldürücü olsada, obezite cerrahisi ameliyatlarından mucize beklemek yanlış bir tutumdur. Mümkünse herkesin ilk önce diyet ve egzersiz incelmesini tavsiye ederim.

Mide küçültme ameliyatının hızlı zayıflama etkisi 6 ay sürer, fakat zayıflayanlar acaba neden tekrar kilo alıyor? Obezite cerrahisi sonrası yaklaşık olarak hastaların %20 si tekrar kilo alabilmekte. Bu hastanın bir başarısızlığı olarak görülmemeli fakat mide küçültme/ tüp mide ameliyatı sonrası diyetisyen kontrollerine uymayanların sonuçlarının çok da iyi olmadığı aşikar. Bu gruba obezite cerrahisi sonrası revizyon olarak bilinen ikinci ameliyatlar yapılmakta. Bunlar korkulacak ameliyatlar değildir. Fakat gerekenlere saklanmalı, herkese yapılmamalıdır.

Hastalarımın benden sıkça duydukları üzere amaç mide küçültme/ tüp mide ameliyatı sonrası uzun süre ince ve zinde kalmaktır. Diyetisyen desteğinin önemi bu konuda tekrar gündeme geliyor. Obezite cerrahisi ameliyatları ( Mide küçültme/ tüp mide ve mide baypası) ile zayıflama süreci başlamakta. Yaklaşık 6 ay sonra hastalar ideal kilolarına kavuşmaktalar. Bundan sonra diyet ve egzersiz ön plana çıkmaktadır. Kişinin ideal kilosuna ulaştıktan sonra bunu muhafaza etmek için çabalamasını öneririm. Böylelikle obezite cerrahisi sonrası revizyon dediğimiz ikinci ameliyatlara olan gereksinim azalacaktır.

Zinde ve ince kalmak isteyenlere tavsiyem; diyetisyen takibine uymaları, egzersize devam etmeleri ve hatta bir psikolog desteği ile zayıflama konusunda kendilerini motive tutmaları olacaktır. Sağlıcakla kalın.

#Mİdeküçültmeameliyatısonrasıbeslenme #sağlıklıbeslenme #obezitecerrahisisonrası #obezitecerrahisisonrasıbeslenme #meyankökü #mideküçültmeameliyatısonrasıdiyetisyen #mideküçültme #kiloverme #obezitecerrahisisonrasıdiyet #obezitecerrahisininsonuçları #diyetveegzersiz #obezitecerrahisisonrasırevizyon #rev #revizyon #idealkilo

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square