20 kilo verdim, ya sonra?


Mide küçültme ameliyatı sonrası alışveriş

Sağlıklı beslenme konusunda sıkça tekrarladığım gibi, sıfır beden olma çabasından çok ince ve zinde olma hedefi sağlığınız için daha yararlı olacaktır. Hepimizin, özellikle yaz aylarında fazla kilolarımızdan kurtulma çabaları olmakta. Bunun için diyet ve egzersiz birlikte sürdürülür ise sonuçlar yüz güldürücü oluyor. Kısa sürede çok kilo verdiren diyetlerden kaçınmanızı tavsiye ederim. Diyetin mutlaka bir diyetisyen gözetiminde yapılması gerek, çünkü herkesin reçetesi farklı olmalıdır.

Zayıflama yöntemlerinin bir çok çeşidi mevcut. Şunu tekrar hatırlatmak isterim ki zayıflamak için her zaman ilk seçenek diyet ve egzersiz olmalıdır. Bunun da bir uzman gözetiminde yapılmasını tavsiye ediyorum. Diyete rağmen zayıflayanamıyorsa o zaman yardımcı zayıflama yöntemi olarak mide balonu girebilir. Mide balonu, endoskopik ( Kamera yardımıyla ameliyatsız) olarak mideye yerleştirilmektedir. Bu işlem anestezi yardımıyla yapıldığı için herhangi bir ağrı söz konusu olmamaktadır. Tecrübeli ellerde yaklaşık 15 dakika sürer. İşle. Sonrası yaklaşık yarım saatlik bir istirahat süresinden sonra hastaneden ayrılmak mümkündür. Endoskopik mide balonu ile zayıflama diyet ile desteklendiğinde başarılı sonuçlar mümkündür. Hastalarıma da sıkça söylediğim gibi mide balonu ile 20 kilo veren hastam olduğu gibi, hiç kilo veremeyen de var. Peki neden? Mide balonunun etkisi mide hacmini azaltarak erken doygunluk hissi sağlamasıdır. Fakat midenin kalan hacmi, kalorisi yüksek gıdalarla doldurulur ise kilo vermek mümkün olamaz. Sıkça söylediğim gibi: "Mide balonu diyet yapamayanlarda, diyete uyumu kolaylaştırıcıdır, bir nevi diyetin koltuk değneğidir". Şunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var; mide balonu uygulaması, diyetisyen desteği olmadan çok başarılı olmamaktadır. Kişinin Endoskopik mide balonu uygulaması sonrasında diyetisyen desteği ve kendi motivasyonu ile çok başarılı zayıflama öyküleri mevcut.

Aşırı kilolar nedeniyle diyet ile zayıflamak mümkün olmadığı zaman obezite cerrahisi gündeme gelebilir. Mide küçültme/ tüp mide ameliyatı, mide baypası, şeker hastalığı ameliyatları gibi çeşitli obezite cerrahisi seçenekleri mevcut. Şunun altını tekrar çizmek isterim ki obezite ameliyatları herkes için değildir. Zayıflama ameliyatlarını gündeme gelmesi için kişinin belirli kriterlere uyması gerekir. Bunlar kabaca kişinin kilosunun boyundan yaklaşık 35 kilo olması gerektiği şeklinde açıklanabilir. Kişi bu aşırı kilolara ulaştıysa ve mide küçültme ameliyatı gibi bir zayıflama ameliyatı düşünülüyorsa şu noktalara dikkat edilmesi gerek; ameliyatların zayıflatıcı etkisi 6 ay sürmekte, bu süreden sonra ideal kilolarına kavuşanların bu hallerini korumaları için diyetisyen takibinde olmaları şart. Maalesef ameliyatla zayıflayanların hayatlarına spor ve sağlıklı beslenmeyi dahil etmemeleri durumunda 1,5 yıl sonra tekrar kilo almaları mümkün. Böyle durumlarda devreye obezite cerrahisinde revizyon denilen ikinci ameliyatlar girmekte. Fakat zayıflayanların tekrar ameliyat olmaktansa ideal kilolarını korumak için çabalamalarını tavsiye ederim.

Görüldüğü gibi, diyet, spor, mide balonu, zayıflama ameliyatı (Mide küçültme / tüp mide ameliyatı, mide baypası, şeker hastalığı ameliyatları, v.b.) gibi yöntemlerle zayıflamak mümkün. Fakat asıl önemli konu, zayıfladıktan sonra bu ideal kiloyu muhafaza etmek. Peki zayıfladıktan sonra tekrar kilo almaktan nasıl kaçınırım? İnce ve zinde kalmak bir motivasyon işidir. Bunun için de diyetisyeniniz, doktorunuz ve hatta kişisel spor antrenörünüz ile sıkça görüşmenizi öneririm. Asıl başarı zayıfladıktan sonra ince kalabilmektir. İnce, zinde ve sağlıcakla kalın.


Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square