Herkes Kadar Yiyorum Neden Kilo Alıyorum?


Kişinin günlük olarak harcadığı enerji miktarı birçok değişkenden etkilenir. Bunların en önde gelenleri: Kişinin kilosu, yaşı, hormonal durumu, günlük hareket miktarı, kas kitlesidir. İki kişinin aynı öğünü tüketmesi ile kilo alınabileceği doğrudur. Araştırmalar kilo, yaş, hareket miktarı ve hatta aynı hormonal düzeyde iki deneğin, aynı miktar ve kaloride beslenmesine rağmen obezite geninde bozukluk olanın diğerine göre belirgin olarak kilo aldığını gösterdi. İşte bu bulgu bilinen birçok yaklaşımı değiştirdi. Yani halk arasında sıkça söylendiği az ye, biraz da yürüyüş yap gibi bir yaklaşımın işe yaramayacağını ortaya koydu.

Gereken herkesin mümkünse hemen diyet ve egzersizle zayıflaması gerektiğini sıkça vurguluyorum. Fakat unutulmamalıdır ki maalesef diyet belirli bir kilo sınırının üzerine çıkmış insanlarda pek de işe yaramıyor. Bu kilo sınırı yaklaşık olarak boyunuzun 30-40 kilo üzeridir. Bu kilolara ulaşanlarda diyetle zayıflama olasılığının yaklaşık olarak %3 olduğu gösterildi. Burada yapılması gereken kilolar başını alıp gitmeden bir an önce zayıflamak için gerekli diyetin başlaması gerektiğidir. Bu kilo sınırının üzerine çıkıp da diyet ile zayıflayamayanlara da obezite cerrahisini öneriyoruz. Şunun altını bir daha çizmekte fayda var: Obezite cerrahisi ( Mide küçültme/ tüp mide ameliyatı/ mide baypası/ metabolik cerrahi/ şeker hastalığı ameliyatı) diyet ve egzeriz ile zayıflayamayanlar için bir seçenektir. Herkese öncelikle en az 6 süreyle bir diyetisyen kontrolünde diyet yaparak zayıflamalarını öneririm.

Çocukluk çağlarından itibaren aşırı kilolu olanların kilo verme konusunda işleri biraz daha zor. Fakat onlara da ne kadar erken zayıflamaya başlarlar ise, sağlıkları için o kadar iyi sonuçları olacağını hatırlatmak istiyorum. Sık sık diyet yapıyorum fakat verdiğim kiloları fazlası ile geri alıyorum diyenlerin şunu unutmaması gerekir: Fazla kilolarınızdan kurtularak geçirdiğiniz her gün sağlığınız için kazanılmış bir zamandır. Belirli kilo sınırlarına ulaşmadan, yılmayarak diyet yapmaya devam edilmeli. Diyete rağmen zayıflayamayanlarda, ek olarak sağlık problemleri de baş göstermişse artık obezite cerrahisini ( Mide küçültme/ tüp mide / mide baypası) düşünmeye başlamak gerekir.

Tükettiğimiz sanayi ürünü gıdalar belirli özellikler göz önüne alınarak üretilmekte. Bunlardan en önemlisi damak tadı uygunluğu. Maalesef gıdanın kalori miktarı ve sağlık üzerine etkileri çok düşünülmüyor. Hepimiz atıştırmalıkları seviyoruz fakat televizyon karşısında yaptığımız atıştırmaların bize fazla kilolar olarak geri döneceklerini unutmamak lazım. Bunun için benzer damak tadına sahip fakat daha az kalorili meyva ve sebzeler ile değişim uygulanarak bu atıştırmalıkların zararının azaltılmasını tavsiye ediyorum. Market alışverişlerinde kalorisi daha az olan gıdaları tercih etmek, küçük porsiyonlar ile acıkmayı beklemeden beslenmek ve yürüyüş bile olsa daha hareketli bir yaşam tarzını benimsemek fazla kilolardan kurtulmamıza yardımcı olacaktır. Aşırı kiloluların yoğun egzersizler ile eklemlerine zarar vermemeleri gerektiğini hatırlatmak gerek.

İnce,zinde ve sağlıcakla kalın.

#obezitecerrahisi #zayıflama #diyetveegzersiz #diyet #egzersiz #mideküçültmeameliyatı #tüpmideameliyatı #midebaypası #şekerhastalığıameliyatı #diyetisyen #zayıflayamayanlar #aşırıkilo

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square