Obezite, Obezite Cerrahisi ve Sonrası


Sıcakların kendini hissettirmeye devam ettiği yaz aylarında, zayıflama çabaları da devam ediyor. Yazın yeme, içme zorlaşsa da maalesef kilo vermek kolaylaşmıyor. Bunun en baştaki sebebi yüksek kalorili beslenme alışkanlıklarımız. Tüp mide ameliyatı sonrasında da yüksek kalorili beslenmeye devam ederlerse, tüp mide ameliyatı sonrası kilo alımı görülebilmekte. Bunun için benim tavsiyem obezite cerrahisi için araştırma yapanların, sıklıkla yaptıkları gibi: obezite cerrahisi fiyatı, mide küçültme ameliyatı fiyatı, tüp mide ameliyatı fiyatı, tüp mide ameliyatı olan ünlüler gibi aramalar yapmalarından ziyade, obezite cerrahisi sonrası düzenli diyetisyen ve hatta psikolog desteği veren, bu işte deneyim sahibi ekipleri araştırıp bulmalarıdır.

Obezite cerrahisinin maliyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Herkesin mide küçültme/ tüp mide ameliyatı için ayıracağı bütçenin de farklı olacağı kabul etmemiz gereken bir gerçektir. Unutulmamalıdır ki ameliyatın güvenilir ve tecrübeli eller tarafından yapılması mide küçültme/ tüp mide ameliyatı sonrası kaçak riskini de azaltmakta, hastanenin kalitesi, donanımı ve personel tecrübesi ise ameliyat sonrasındaki hastanede kalış sürecinde hastanın konforunu artırmaktadır.

Hastalarımın benden sıkça duydukları gibi; obezite cerrahisinde zayıflama yolculuğu mide küçültme ameliyatı ile başlar, hastanın motivasyonu ve beslenme alışkanlıkları kişinin ideal kilosunu ne kadar süre koruyacağını belirler. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; ameliyat herkesi 6 ay boyunca fazla kilolarından kurtararak zayıflamakta. Obezite cerrahisi sonrasında diyetisyen desteği ile sağlıklı beslenmenin öğrenilmesi gerekiyor bu da motivasyon gerektiren bir iş. Ameliyat sonrası diyetisyen desteği almayanlar ya da psikolog ile görüşerek motivasyonlarını yüksek düzeyde tutamayanlar tüp mide ameliyatı sonrası kilo alımı görülebilmekte. Kilo alımı genellikle bir yılın sonunda başlar ve devam eder. Kilo alan hastalara obezite cerrahisinde revizyon olarak bilinen ikinci ameliyatlar gerekebilmektedir. Bunlar korkulacak ameliyatlar değildir, fakat gerçekten gereken hastalara saklanmalıdır. Bu yüzden tüp mide/mide küçültme ameliyatının fiyatı ne kadar? sorusundan çok ameliyat sonrası ne kadar süre boyunca zayıflamış bir şekilde, ideal kilomda kalabilirim? diye sorulması uygun olacaktır.

Obezite cerrahisi, tüp mide/mide küçültme ameliyatları hakkında araştırma yapanlara tavsiyem; sadece fiyat konusunda odaklanmaktan ziyade sonuca odaklanmalarının doğru seçim yapmaları konusunda daha isabetli olacağıdır. Çok sayıda obezite cerrahisi yapan doktorların, yüksek kalitede hizmet veren, deneyimli personelin bulunduğu obezite cerrahisi yapılan hastenelerin, bünyesinde obezite cerrahisi sonrası beslenme desteği için diyetisyen ve motivasyon için psikolog bulunduran ekiplerin mide küçültme/tüp mide ameliyat fiyatları daha yüksek olacaktır fakat hastaların ameliyat ve sonrasındaki süreçleri daha konforlu olduğu gibi, ideal kilolarını korumaları daha mümkündür. Unutulmamalıdır ki “ Ucuz etin yahnisi yavan olur.” Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

#Obezite #obez #Obezitecerrahisi #mideküçültmeameliyatısonrasıbeslenme #tüpmideameliyatısonrasıbeslenme #tüpmideameliyatısonrası #tüpmideameliyatısonrasıkiloalımı #mideküçültme #mideküçültmesonrasıkaçak #tüpmideameliyatıfiyatıenkadar #tüpmideameliyatıfiyatınekadar #mideküçültmeameliyatıfiyatınekadar #obezitecerrahisiyapandoktorlar #obezitecerrahisiyapanhastaneler #obezitecerrahisiyapılanhastaneler

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square