Neden Obezite Cerrahisini Seçtim?


Neden Obezite Cerrahsi

Herkesin çocuk yıllarında gönlünde yatan bir meslek vardır. Benim için bu meslek hep cerrahlık olmuştur. Ortaokul yıllarımdan beri aile toplantılarında hep cerrah olacağımı söyler dururdum. Bu kararımda doktor olan eniştemin de payı olmuştur. Doktorluk çok zor iş diyen büyüklerim elbette olurdu. Ben onlara cerrah olacağım, o daha da zor derdim. İnsanın hayatında yaptığı mesleği zamanla değişebilmekte, bazen de yeniden şekillenebilmektedir. Ben hep cerrahi branş tercihimi sağlıklı yaşam ve zindelik üzerine kurguladım. Üniversite yıllarımda da çok yakın aile dostlarımız bunu bildiklerinden bana geleceğin cerrahı olarak bakmaktaydılar. Üniversitenin son yıllarında beni evlatları yerine koyacak kadar yakın aile dostumuz Mine Teyze obezite nedeniyle sağlık problemleri yaşamaya başladı. Eşi bana amcam kadar yakındı, bu durum onu çok yıpratıyordu. Doktor kontrollerinde Mine Teyze'ye zayıflaması söylendikçe, kızıyordu fakat o da zayıflamak istiyordu. Uyguladığı diyetten fayda göremiyor kilosu daha da artıyordu. Bu durum insülin kullanmasına rağmen, şeker koması nedeniyle bir kaç kere hastaneye kaldırılıncaya kadar sürdü. Son zamanlarında zayıflama çabaları daha da arttı fakat iş işten geçmek üzereydi. Yine bir şeker koması sonrası hastane ziyaretine gittiğimizde yoğun bakımdaydı. Mine Teyze' yi göremedik, sadece eşinin görmesine müsade ediyorlardı, ziyaretçi yasaktı. Hepimiz için üzücü bir durumdu. Maalesef oradan çıkamadı. Bu olay bana çok yakın cereyan ettiğinden üzerimde büyük bir tesiri oldu.

Genel Cerrahi İhtisasında kapalı (Laparoskopik) ameliyatlar üzerine çok yoğun çalışan birhastane olan bir Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kapalı ameliyatlar konusunda tecrübe edinme fırsatım oldu. Hastanemin bana bir diğer faydası da obezite cerrahisi ile beni tanıştırması olmuştur. Üniversite yıllarımdan üzerimde tesiri olan Mine Teyze'nin kaybı ise beni obez hastalara karşı daha da yakın hissetmeye sevk etti. Ameliyat sonrası ideal kilolarına ulaşan hastalarımızın hem şeker ve yüksek tansiyon problemleri düzeliyor hem de daha mutlu ve zinde oluyorlardı. Çalışmalarımı bu alana yönlendirdim. Mecburi hizmet için çalıştığım Kilis Devlet Hastanesi’nde, Suriye' deki iç savaş nedeniyle yoğun olarak savaş cerrahisi yapmak durumundaydım. Çok zor, psikolojik ve fiziksel olarak aşırı derecede yıpratıcıydı. Ağır yaralı olarak hastaneye gelip, yürüyerek hastaneden çıkabilen hastaların memnuniyeti bize işimizi yapmaya devam edecek gücü veriyordu. O zamanlar bile izin dönemlerinde Türkiye' de obezite cerrahisinin en iyileriyle bir araya gelerek bu alanda ilerlemeye devam ettim. Mecburi hizmetimi tamamladıktan sonra sadece obezite cerrahisinin yapıldığı bir merkezde yoğun olarak çalıştım. Bu işi en iyilerinden öğrendim ve en iyi şekliyle yapmak için emek vermeye devam ediyorum. Hastalarımızın incelerek hayatlarının olumlu yönde değişmesi yani yeni hayatlarındaki mutlulukları beni bu işi daha ileriye götürme konusunda motive ediyor. Şu an Nişantaşı’nda, kendi yerimde hastalarımıza samimi bir ortamda yüksek kalitede hizmet sunmaya çalışıyorum.

#Obezitecerrahisi #Nedenobezitecerrahisi #Obezitecerrahisisonrası #Şekerhastalığı #şekerkoması #kapalıameliyat #laparoskopi

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square