Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Protein Kullanımının Önemi


Mide küçültme sonrası protein desteği

Mide küçültme ameliyatında mide yaklaşık olarak küçük bir muz ebadında olacak kadar küçültülmektedir. Böylelikle günlük alınan gıda miktarı azalır ve kişiler kısa sürede fazla olan kilolarından kurtulurlar.

Mide küçültme ameliyat sonrası beslenme dönemleri ilk haftalar sıvı, püre, kolay çiğnenebilir gıda ve gündelik gıdalar olarak ayrılabilir. Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk hafta sıvı beslenme döneminde olunacağı için günlük gerekli protein miktarını karşılamakta zorluk çekilebildiği için bu dönemde protein tozu takviyesi önerilir.

Protein tozları genellikle whey protein olarak sunulmaktadır. Bunlar bir nevi süt proteinlerinin toz halidir. Yaklaşık olarak 100 kaloride 22 g protein olacak şekilde düzenlenmiştir. Suyla veya süt ile karıştırılarak tüketibildikleri için ameliyat sonrası protein takviyesi için yeterli olamktadır.

Genel olarak mide küçültme ameliyatı sonrası günlük ortalama protein ihtiyacı 60-80 gramdır. Protein ihtiyacı et ve süt ürünlerinden karşılaşabileceği gibi, protein içeriği yüksek olan fasulye (Özellikle siyah), mercimek ve tofu gibi bitkisel gıdalardan da sağlanabilir. Burada göz önünde tutulması gereken nokta; 100 kalorilik tavuk göğsü tüketildiğinde yaklaşık 22 gram, 100 kalorilik biftek tüketildiğinde yaklaşık 17 gram, 100 kalorilik mercimek tüketildiğinde yaklaşık 8 gram protein alınacağıdır.

Beyaz et tüketmenin, kırmızı et tüketmeye göre sağlığınız açısından daha faydalır. Unutulmamalıdır ki sadece et yönünden zengin olarak hazırlanmış bir öğün vücudunuzun ihtiyaçları açısından eksiktir. Genel bir prensip olarak günlük alınan gıdaların yaklaşık %35 protein, %55 karbonhidrat ve % 10'unun yağ olarak düzenlenmesi ile sağlıklı beslenme

mümkün olmaktadır.

Sonuç olarak mide küçültme ameliyatı sonrasında proteinden zengin beslenme, ameliyat sonrası kas kitlesinin korunmasına, yara iyileşme süreçlerinin hızlanmasına, saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Unutulmamalıdır ki vücudun günlük alacağımız proteinden daha fazla miktarda karbonhidrata ihtiyaç vardır. Bu et yerken şekerleme yada şerbetli tatlı tüketelim manasına gelmez. Fakat tabağını hazırlarken etin yanında, sebze (Mümkünse bakliyat), zeytinyağlı akdeniz salatasını da ihmal etmememiz anlamına gelmektedir.

Obezite cerrahisi sonrasında zayıflayarak yeni bir hayata adım atmaktasınız. Obezite cerrahisi sonrasındaki yeni hayatınızda beslenme ve egzersiz adına daha sağlıklı seçimler yaparak bunu bir yaşam tarzı haline getirirseniz incelme ve zindelik hissiniz kalıcı olacaktır.

#mideküçültmeameliyatı #mideküçültmeameliyatısonrasıbeslenme #proteintozu #100kalori #mideküçültmeameliyatısonrasıproteinkullanımı #proteindenzenginbeslenme #obezitecerrahisisonrası #sağlıklıbeslenme

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square