Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaç Kilo Veririm?


Tüp mide ameliyatı sonrası zayıflama

Yaz mevsimine başladığımız şu dönemde zayıflama hazırlıkları da hızlandı. Yaza hazırlı diyetleri ve egzersizleri yeniden gündeme geliyor. Herkes kilo vermek için hazırlanadursun, diğer zayıflama yöntemlerinden fayda göremeyip ameliyatla zayıflamayı seçerek bize gelenlerin de tüp mide ameliyatı sonrası kaç kilo verebilirim? soruları sıklaştı.

Kişinin kilo verme süreci ve tüp mide ameliyatı sonrası ilk ay kaç kilo vereceği birçok etkene göre değişir. Bunların başında kişinin başlangıç kilosu ve vücut kitle indeksi, kas oranı, cinsiyet, hormonal durum ve menapoz, hareketlilik durumu ve beslenme alışkanlıkları gelir. İşte bu yüzden bu soruya kesin bir cevap vermek güçtür. Fakat genelleme yaparak örnekleyecek olursak: Tüp mide ameliyatı sonrası ilk ayda yaklaşık 10 - 15 kilo verilebilir. İkinci ayda yaklaşık 6- 8 kilo kadar verilebilir. Bu kilo kaybı seyri aydan aya azalarak yaklaşık olarak 6.ayda durur. Sağlıklı olan süreç de budur. Çünkü obezite cerrahisi vücuttaki fazla yağ dokusunun yaklaşık %80' ini azaltarak etkili olurlar. Dolayısıyla 6. ayda fazla yağ dokusundan kaybolması hedeflenen miktar gittiği için, kilo kaybı durur.

Tekrar tekrar söylediğim gibi obezite cerrahisi, zayıflama yolculuğunda bir adımdır. Obezite cerrahisi sonrası süreçte kişiler diyetisyen takibi ve gerekirse antrenör desteği ile egzersiz yaparak hem kilo verme süreçlerini hızlandırabilir, ideal kiloyu koruyabilir hem de obezite cerrahisi sonrası daha zinde bir görünüme kavuşabilirler. Zaten hastalarımızın da sıkça ifade ettiği gibi tüp mide ameliyatı sonrası beslenme için verdiğimiz diyetisyen desteği sayesinde bu süreç uyulması imkansız bir diyet şeklinden çıkarak, sağlıklı bir beslenme alışkanlığına dönüşmektedir. Obezite cerrahisi sonrası hızla verilen kilolar nedeniyle egzersiz yapmak sorun olmaktan çıkmaktadır. Sağlıklı beslenme ve egzersizi hayatlarının bir parçası haline getiren hastalarımız ideal kilolarını uzun yıllar koruyabilmektedir.

#Yazahazırlıkdiyetleri #Tüpmideameliyatısonrasınekadarkiloveririrm #Obezitecerrahisisonrası #tüpmideameliyatısonrasıbeslenme #obezitecerrahisisonrasıegzersiz #tüpmideameliyatı #obezitecerrahisi #zayıflamahazırlıkları

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square