Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Oruç Tutulabilir Miyim?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında, mide yaklaşık olarak hacminin %20'sine kadar küçülmektedir. İlk aylarda vücudun yeterli sıvı ihtiyacını karşılaması için az fakat sık olarak sıvı tüketmek gereklidir. Bu yüzden uzun süreli susuzluk, bünyeyi yıpratabilir. Bu alışma süreci genellikle 6 ay kadar devam eder. Zamanla sıvı tüketimi iyi bir alışkanlık haline gelerek susuzluk bir sorun teşkil etmemeye başlar.

Mide küçültme ameliyatı olan hastalarımıza, ameliyatlarından bir sonraki yıl oruç tutabileceklerini söylüyoruz. Bunun temel sebebi vücudu sıvı eksikliği ( Dehidratasyon) belirtilerinden korumaktır.

Mide küçültme ameliyatı olanlar oruç tutmak isterlerse iftar ve sahur arasındaki vakit iyi değerlendirmelidirler. İftarı bir ziyafet değil de bir öğün olarak görmemeyi, yemeğe ılık, az yağlı, az baharatlı bir çorba ile başlamayı öneririm. Çorbada sonra yaklaşık on dakikalık bir mola vererek yediğimiz katı ve sıvıların karışarak rahatsızlık vermesi önlenebilir. İftar yemeğinde mümkün olduğunca proteinden zengin gıdalar ( Bakliyat veya et) ve sebzeler tercih edilmelidir. Katı besinleri çok çiğneyerek reflü şikayetleri azaltılabilir. İftar ve sahur arasındaki zamanı 3 öğün ve 1 kez atıştırma zamanı olarak planlanırsa, bir sonraki gün için yeterli besin alınmış olur.

Sıvı tüketiminin önemini hatırlatmakta fayda var. Kişinin kilosuna göre günlük olarak 2-3 lt sıvı tüketmesini, sıcak havalarda mümkünse bunun yarım lt artırılması gerekmektedir. Mide küçültme ameliyatı sonrasında sıvı tercihinizi ayrandan ve sudan yapmanızı öneririm. Böylelikle kandaki minerallerin dengesi korunarak, protein ihtiyacınız karşılanmış olacaktır. Anadolu'da yaygın olarak tüketilen meyan kökü şerbeti ( Şekersiz), böbrek rahatsızlığı olmayanlarda rahatlıkla içilebilir. Meyan kökünün mide koruyucu ve su tutucu özelliği vardır. Tatlı isteğini de azaltır.

İftardan yaklaşık bir saat sonra yürüyüş yada hafif tempoda egzersiz yapmak sindirimi kolaylaştırır ve Ramazan ayında kilo alımını engeller. İftar sonrasında tatlı tüketmek isteyenlere haftada 2 defadan daha sık tüketmemelerini öneririm.

Obezite cerrahisi sonrasında vitamin kullananlar, vitamin ilaçlarını sahurda alabilirler. Obezite cerrahisi olanların oruç tutmadan önce doktorları ile görüşerek genel sağlık durumlarının gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum.

Ramazan ayımız mübarek olsun.

#mideküçültmeameliyatı #mideküçültmeameliyatısonrası #mideküçültmeameliyatısonrasıoruç #Mideküçültmeameliyatıolanlar #obezitecerrahisisonrası #obezitecerrahisiolanlar #mideküçültmesonrasıiftar

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square