Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Spor Yapmaya Ne Zaman Başlamalıyım?


Tüp mide ameliyatı sonrası spor

Obezite cerrahisi sonrası, hastalarımdan sıkça gelen soruları blog köşemde cevaplamaya devam ediyorum.

Kişinin efor sarf etme kapasitesi, yani kondüsyonu: Yaş, kalp ve akciğerlerin durumu, fazla kilolar, daha önce haftada kaç gün spor yaptığı, çalıştıracağı kas grubunda bir araz olup olmaması gibi bir çok değişkene bağlıdır. Bu yazıda vereceğim bilgiler laparoskopik (Kapalı) obezite ameliyatı uygulanmış, bilinen kalp yada akciğer hastalığı olmayan kişiler için genel geçer konulardır.

Tüp mide ameliyatı sonrası spor denildiğinde yalnızca efor gerektiren salon sporlarını düşünmek bir yanılgı olacaktır. Tüp mide ameliyatı sonrası doktorunuzun önerisine göre 7. günden itibaren ortalama 10 dakikalık yürüyüşler iler spora başlamanız önerilir. Burada dikkat edilmesi gereken kalp çarpıntısına sebep olmadan, acele hareketler yapmadan, mümkün olduğu kadar soluklanmak için ara vererek hareket etmek ve mutlaka yeterli sıvı aldığınızdan emin olmaktır. Yürüyüş miktarı zamanla yavaş yavaş artırılarak yaklaşık 10.000 adımı hedeflemek önerilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası salon sporlarına doktorunuzun önerisine göre genellikle 3 ile 6 hafta sonra başlanılabilir. Yürüyüş de dahil olmak üzere günde 30 dakikadan haftada 5 gün spor yapılması önerilir. İlk hafalarda koşma yada merdiven tırmanmaktan kaçınmak yerinde olacaktır. Yüzme yada pilates veya yoga gibi germe açma hareketleri önerilir. Obezite cerrahisi sonrası birinci aydan itibaren çok hafif ağırlıklar ile kas güçlendirici egzersizler yapılabilir. Kardiyo egzersizleri için egzersiz bisikleti yada eliptik bisikletler önerilir. Burada önemli olan kalp hızınızı 160' ın altında tutmak ve bir kişisel antrenörün ( Personal trainer) gözetiminde antrenman yapmaktır. Akılllı saatler de egzersiz süresi ve kalp atışını takip etmekte yardımcı olacaktır. Antrenman aralarında sıvı kaybını (Dehidratasyonu) engellemek için mutlaka su içilmelidir.

Obezite cerrahisi sonrası 6. aydan itibaren hafif tempolu yüzme, kickbox ve cycling gibi grup aktiviteleri yapılabilir. Bu egzersizleri de profesyonel bir personal trainer gözetiminde yapmanızı tavsiye ediyorum.

Hepimizin akılda tutması gerekenler: Spor yaparken ciddi miktarda terleme yoluyla sıvı kaybedildiğidir. Özellikle ameliyat sonrası ilk aylarda spordan sonra saunaya mümkün olduğunca az girilmesi gerekir. Sıvı kaybını yerine koymak için spor sonrası ayran hem kandaki tuz miktarını dengelemek hem de protein ihtiyacını karşılamak için doğru bir tercih olacaktır. Ameliyat sonrası zayıflama sürecinizde obezite cerrahı, bariatrik diyetisyen ve personal trainer ile işbirliği içinde olarak ideal kilonuza daha kolay ulaşabilirsiniz. Sporun size bir faydası da özellikle bacak ve kol içinde görülen obezite ameliyatı sonrası sarkmaların, uygun egzersiz programı ile önlenmesi olacaktır. Böylelikle mide küçültme sonrası yaşam süreciniz daha kaliteli bir hale gelecektir.

Spor salonlarına devam etmek zor fakat istenilirse iyi bir alışkanlık haline gelebilen bir süreçtir. Özellikle aşırı kilolu insanlar spor salonlarına devam konusunda çeşitli sıkıntılar yaşamaktadırlar. Unutulmamalıdır ki, kilo arttıkça egzersizler zorlaşmaktadır. İşte bu yüzden kilo problemi olan kişilerin spor salonuna gelme çabaları takdire şayandır ve desteklenmelidir.

#tüpmideameliyatısonrasıspor #mideküçültmesonrasıspor #obezitecerrahisisonrasıspor #mideküçültmesonrasısarkma #obeziteameliyatısonrasısarkma #mideküçültmesonrasıyaşamsüreci #tüpmidesonrası

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square