Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası İşime Ne Zaman Dönebilirim?


Mide küçültme ameliyatı sonrası işe dönüş

Ameliyat sonrası işe başlama süreci, yaraların iyileşme zamanı ile alakalıdır. Laparoskopik ( Kapalı) ameliyatlarda bu süre çok daha kısadır. Mide küçültme ameliyatı da laparoskopik olarak yapıldığı için kapalı ameliyatların tüm avantajlarına sahiptir. Laparoskopinin avantajları: küçük yara izi, daha az yara yeri enfeksiyonu, daha az ameliyat sonrası ağrı ve bu sebeplerden dolayı daha erken günlük hayata dönebilmektir.

Obezite cerrahisi sonrasında hastanın işe dönüşü konusunda kesin bir zaman kısıtlaması

bulunmamaktadır, genellikle 2 hafta kadar bir süre gerekebilir. Aslında ameliyat sonrası 5. günde tüp mide ameliyatı ( Mide küçültme) sonrası ağrı ve diğer şikayetler neredeyse yok denilecek kadar azalmaktadır. Fakat günlük hayata dönüşte acele edilmesini önermemekteyiz. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme düzeninde ilk hafta yeterli sıvı alımı mevzusu çok önem arz etmektedir. İdeal olan kişinin 6 bardak toplam sıvı tüketebileceği ve şikayetlerinin olmadığı zaman günlük hayatına dönmesidir. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmede diyetisyen önerilerine uyan kişilerde bu süreç yaklaşık 1 haftadır. Fiziksel aktivite olarak daha hafif (Masabaşı) işlerde çalışan kişiler gerekli düzenlemeler yapılarak bu dönemde işe dönebilirler. Bizim önerimiz işe dönüşünüzü 2-3 hafta sonraya planlamanızdır. Ağır fiziksel aktivite gereken işlerde çalışan hastalarımızın işe 4 hafta sonra dönmesi

yeterli yara iyileşmesini sağlamak için gereklidir.

Obezite cerrahisindeki bir diğer ameliyat grubu olan mide baypaslarında da iyileşme süreci ve işe dönüş zamanları benzerdir. Bu önerilerimiz bizim uygulamakta olduğumuz kapalı (Laparoskopik) obezite cerrahisi yöntemleri için geçerlidir. Açık mide ameliyatlarının ameliyat sonrası yara iyileşmesi ve ağrı dönemleri çok daha uzun olduğundan günlük hayata dönüş çok daha geç olmaktadır.

Endoskopik mide balonu uygulaması sonrası da bir uyum süreci gerekmektedir. Fakat mide balonu uygulaması bir ameliyat olmadığı için bu uyum süreci yaklaşık 3 gün kadar sürmektedir. Mide balonu taktıranlar 3 gün sonra masa başı işlerine dönebilmektedirler.

Kişilerin ağrıya verecekleri tepkinin ve yara iyileşme süreçlerinin birbirinden çok farklı olabileceği unutulmamalıdır. Kendini halsiz, bitkin hisseden bir kişinin günlük hayata dönmektense, istirahat etmesini öneririm.

#tüpmidesonrası #omegabaypas #balonilezayıflama #mideküçültmeameliyatı #midebalonutaktıranlar #obezitebalontedavisi #ameliyatsonrasıişedönüş

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square