Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Alımı


Revizyon ameliyatı

Zayıflamak doğru bir karardır. Bu karar ne kadar erken verilirse sonuçlar o kadar iyi olmaktadır. Fakat obezite cerrahisi sihirli bir değnek değildir. Her obezite cerrahisi yönteminde olduğu gibi tüp mide ameliyatı sonrası da kilo alımı görülebilir. Bilimsel araştırmalar tüp mide ameliyatı sonrası kilo alımının %20- 35 oranında olduğunu göstermektedir.

Peki neden ameliyatla zayıflayan insanlar tekrar kilo almakta? Revizyon ameliyatı dediğimiz 2. obezite ameliyatılarını gerçekleştirdiğimiz birçok hastamız bize ameliyat öncesi, tüp mide ameliyatı sonrası neden kilo aldım? Midem mi genişledi? diye sormaktalar. Burada dikkat edilmesi gereken husus, tekrar kilo almanın %20 oranından görülebileceği, bunun hastanın bir başarısızlığı olmadığıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrası en az iki sene boyunca ideal kilolarını koruyan hastalar zayıflama sürecini uzun yıllar devam ettirebilmektedir. Burada can alıcı nokta diyetisyen desteğidir. Unutulmamalıdır ki obezite cerrahisi zayıflama sürecini başlatır. Ortalama 6 ay sonra ameliyatın etkisi azalarak hastanın diyet ve egzersiz uyumu ön plana çıkmaktadır. Bunun sebebi ise obezite ameliyatları kilo kaybını fazla olan yağ dokusunu azaltarak sağlarlar. 6. ay sonunda ideal kiloya yaklaşıldığı için zayıflama yavaşlar.

Tüp mide ameliyatı ile zayıflayanların, zayıf kalan %80 lik gruba girmek için dikkat etmesi gerekenler; diyetisyen takibinden çıkmamak, egzersizi bırakmamak ve zayıflama motivasyonunu canlı tutmak için gerekirse psikolojik destek almaktır.

İkinci ameliyat gereken hastaların ameliyat sonrası süreçleri ilk ameliyata göre daha kolay olmaktadır. Revizyon ameliyatlarında genellikle mide baypası tercih edilir fakat en doğru kararı obezite cerrahınız çekilen film sonrasında sizinle birlikte verecektir. Revizyondan korkmak yersizdir fakat ideal olanı mümkünse diyet ve egzersizle yoksa tek bir ameliyatla zayıflamak için yeterince motive olmaktır.

#tüpmidesonrası #kiloalımı #revizyoncerrahisi #midebaypası #omegabaypas #mideküçültme #mideküçültmeameliyatıriskleri

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square