Mide Balonu Hakkında Merak Edilenler


Mide Balonu

Geçen haftaki mide balonu hakkındaki blog yazım sonrası, zayıflamak istiyorum diyenlerden pek çok soru geldi. Bunları şu başlıklar altında toplayabiliriz: Mide balonu nedir? Mide balonu maliyeti? Mide balonu fiyatları? Mide balonu yapan hastaneler?

Öncelikle zayıflamak için mide balonu maliyetini düşünmektense, mide balonu bana uygun mu? diye araştırmanın daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.

Mide balonu hakkında bir önceki yazımda verdiğim genel bilgilere ek olarak, gelen sorular doğrultusunda şunları eklemek istiyorum: Mide balonu diyet yapabilen kişilerde zayıflamaya yardımcı bir yöntemdir. Bir benzetme ile açıklamak gerekirse: ''Mide balonu diyet uygulayan kişinin koltuk değneğidir '' diyebiliriz. Bu yüzden mide balonu taktıranlarda kilo verme miktarı çok geniş bir aralıkta değişir. Genellikle bana ulaşarak mide balonu ile zayıflamak isteyenlere sorduğum beklentilerinin kaç kilo vermek olduğuydu. Beklentilerin 20 kilo ve üzerinde olduğunu gördüm. Bunlar imkansız olmasa da yüksek beklentilerdir. Mide balonu ile zayıflamada kişi balonu uyum sürecine göre 6 ay ile 1 yıl arası midesinde taşır. Bu müddetçe kilo verme diyet ve egzersiz miktarı ile orantılı olduğu için değişkendir. Her diyet programında olduğu gibi obezite cerrahisi süreçlerinde de gerçekçi hedefler koyarak, beklentileri makul tutmak gerekli. Mide küçültme ameliyatı gibi obezite cerrahisi girişimlerinde ilk 6 aylık kilo verme beklentisini ve ideal kilonun ne kadar? olduğunu hastanın uyum durumunu göz önünde bulundurarak, vücuttaki fazla yağ miktarı gibi değişkenleri de göz önünde bulundurarak hesaplayabiliriz. Fakat mide balonu ile zayıflayanlarda bu tamamen diyet ve egzersiz miktarı ile orantılı olduğu için net rakamlar vermek mümkün değildir. Burada zayıflamak istiyorum diyen kişinin motivasyonu çok ön plana çıkmaktadır.

Aşırı kilolu kişilerde ( Vücut kitle indeksi 40'a yakın ve üzerinde olanlarda) zayıflamak isteyen kişi en az 6 ay diyet denemiş ve kilo verememiş ise, mide balonundan önce mide küçültme ameliyatı gibi bir obezite cerrahisi girişimi düşünülmelidir.

Yazımın sonunda yine de obezite cerrahisinin ve mide balonu uygulamasının diyet ve egzersiz ile kilo veremeyen kişlere saklanması gerektiğini vurgulamak istiyorum. Obezite cerrahları olarak bizim önerimiz diyet ve egzersiz ile zayıflamanın birinci planda olması gerektiğidir.

#balonilezayıflama #midebalonu #midebalonutaktıranlar #mideküçültme #zayıflamakiçin #ameliyatsızzayıflama

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square