Obezite ve Horlama


Obezite ve Horlama

Obezite, uyku apnesi/ obezite hipoventilasyon sendromunun en önemli sebebidir. Bu durum karakteristik olarak uyku esnasında horlama, düzensiz nefes alma, kısa süreli nefes kesilmesi yada durması olarak tanımlanır. Yaşam kalitesini ciddi olarak bozar ve hatta erken ölüme bile sebep olabilir. Obez kişilerde uyku apnesi görülme sıklığı % 40 iken, aşırı obez kişilerde ( VKİ >40 olanlarda) bu oran % 98’ dir.

Uyku apnesinden etkilenen bireyler genellikle gündüz uyuklama eğilimindedirler. Günlük aktiviteleri azalır ve obezite daha da artar. Çocuklarda okul performansı etkilenir. Obez çocuklarda uyku apnesi 4-6 kat daha sık görülür. Uzun sure bu durumdan müzdarip kişilerde zamanla kalp oksijensizlik yüzünden zorlanmakta, yüksek tansiyon ve ritm düzensizlikleri ortaya çıkmaktadır. Obezite boyun bölgesinde yağlanma yaparak solunum yollarını daraltmakta ve karın içi fazla yağlanmaya bağlı akciğerlerin esneyerek genişlemesini engellemektedir.

Uyku apnesinden etkilenip, uyku kalitesi bozulan bireyler geceleri basınçlı solunum cihazları kullanarak bu şikayetleri azaltmaktadırlar. Bu cihazlar kişinin konforunu azaltmakta fakat uyku kalitesini artırmaktadır. Zayıflamak, uyku apnesi tedavisinde önemli yer tutar. Diyet ve spor her zaman zayıflamada ilk yöntem olarak tercih edilmelidir. Obezite cerrahisi, uyku apnesi şikayetlerini azaltır ve uyku kalitesini arttırır. Çeşitli yayınlarda tüp mide, mide baypası, duodenal switch ( SADI) ameliyatları gibi obezite cerrahisi girişimleri sonrası kilo verenlerde uyku apnesinin % 94.8’ e varan oranlarda düzeldiği bildirilmiştir.

Hastalarımız sıklıkla mide küçültme (tüp mide) ameliyatı sonrası uyku apnesi ve solunum problemlerinin bir hafta içinde belirgin olarak azaldığı şeklinde geri bildirim vermekteler. Horlama şikayeti geçen hastalarımızın eşlerinin şaşkınlıkları bizi memnun ediyor. Obezite cerrahisi ile zayıflayıp ideal kilolarına ulaşan kişiler bir daha uyku apnesi şikayetinden yakınmamaktadırlar.

#obezitecerrahisi #zayıflama #horlama #uykuapnesi #tüpmidesonrası #mideküçültmeameliyatı #vücutkitleindeksi

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square