Diyabezite Nedir?


Diyabezite Nedir?

Şişmanlık sorunu olan ya da obez kişilerde şeker hastalığı yani diyabet riski artmıştır. Vücut kitle indeksi 25- 29 olan kişilerde diyabet görülme riski 3 kat artarken, Vücut kitle indeksi 30` dan fazla olan kişilerde bu risk 20 kattan fazla artmaktadır. Bilimsel veriler ışığında görüldüğü üzere obezite ve diyabet kol kola ilerlemektedirler. Çağımızda obezite bir salgın haline gelmiştir ve maalesef diyabet de buna eşlik etmektedir.

Obezite, yediğimiz gıdalardan alınan enerjinin, günlük aktivitelerimiz esnasında tükettiğimiz enerjiye kıyasla aşırı olması ile tetiklenen bir süreçtir. Bu yüzdendir ki yüksek kalorili, yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı sürüldüğünde diyabet ve obezite riski artmış olur. Diyabezite, özellikle yüksek tansiyon olmak üzere kalp damar hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, safra kesesi problemleri, uyku apnesi, kanser gibi hastalıkları beraberinde getirir.

Diyabeziteden korunmak ve engellemek için; yaşam tarzı değişiklikleri, zayıflama hapları ve daha da kilolu kişilerde obezite cerrahisi önerilir.

Yapılan çalışmalarda egzersiz ve diyet ile vücut ağırlığının %7 azaltılması bile diyabet riskini azaltmaktadır.

Zayıflama hapları mutlaka endokrin doktorunun gözetiminde kullanılması gereken ilaçlardır. Bu ilaçlar genel olarak yağ emilimini azaltıp, tokluk hissini artırarak etki ederler ve yaklaşık 3 kilo kadar zayıflama etkisi sağlarlar.

Obezite cerrahisi olanlarda diyabet kaynaklı sorunların %92 azaldığı, kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanan sorunların %59 azaldığını gösteren bilimsel yayınlar mevcuttur. Bu yüzden obezite cerrahisi, şeker hastalığı ameliyatı olarak da anılmaktadır.

Sonuç olarak diyabezite günümüzde salgın boyutuna ulaşmış olmasına rağmen, alınan önlem ve uygun tedaviler ile önlenebilen bir süreçtir.

#obezite #obezitecerrahisi #diyabet #şekerhastalığı #zayıflama #tüpmidesonrası #obezitecerrahisisonrası

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square