November 25, 2017

November 25, 2017

Please reload

Recent Posts

Obezite ve Toplumsal Önyargılar

 

 Bu yazı bir önceki yazımızın devamı niteliğinde olup, konunun önemi ve derinliği yüzünden ilk yazı da değinemediğimiz konular ele alınacaktır.

 Toplumsal önyargılar nedeniyle kötü muamele gören obez bireyler kontrolsüz yeme, diyeti reddetme ve fiziksel aktivitelerden kaçınma davranışları sergilemektedir. Uzun süreli diyetlerin başarısız olma sebeplerinden biri de budur.

 Obezite nedeniyle dalga geçilen bireyler kolaylıkla depresyona girebilmektedir. Obez kadınlarla yapılan çalışmalar, %79`unun kilo nedeniyle dalga geçilmesi sonucu daha fazla yedikleri ve %75`inin de diyet yapmayı reddettiğini göstermiştir.

 Obezitenin kişilerin eğitim seviyesini ve gelir düzeylerini olumsuz etkilediğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Obezite cerrahisi sonrası zayıflayan kişilerin sosyal çevrelerinde belirgin değişiklikler görülmektedir.

 Televizyon programlarına katılan obez kişilerin daha az ilgi çekici görüldüğü ve malesef mizah konusu yapıldıkları gözlenmiştir. Bu konuda medyadaki ileri gelen kişilerin duyarlılıkla programları gözden geçirmesi ve toplumu bilinçlendirmesi gerekmektedir.

 NAAFA( Kiloluların Kabul Edilebilirliğini Artırma Kurumu) toplumsal bilinçlenme ve duyarlılık konusunda Amerika`da çalışmalar yürütmektedir. www.naafa.org

 Ümit ederim ki ülkemizde de bu konuya duyarlı sivil toplum örgütleri oluşur ve obezite karşısında toplum olarak daha çok bilinçleniriz.

 Toplum olarak üzerimize düşen: Obezitenin genetik altyapıdan kaynaklanan, baş edilmesi güç bir hastalık olduğunu benimsemek, obez bireylere daha çok empati ile yaklaşmak ve hatta güzellik algımızı yönlendiren kuruluşları yeniden sorgulamaktır.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Follow Us
Please reload

Search By Tags
Please reload

Archive
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Bize Ulaşın

Harbiye mahallesi, Mim Kemal Öke caddesi

 No: 11 Kat:2 Nİşantaşı

34367

Şişli/ İSTANBUL

 Site bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki bilgiler doktor muayenesinin yerini tutmaz. En doğru bilgi için doktrounuza başvurunuz.  

Site içeriği Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül' e aittir. Tüm hakları saklıdır © 2016.