Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi


Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi

Saçların uzayıp dökülmesi arasında geçen süreçte 3 ana faz vardır: Aktif faz, geçiş süreci ve dinlenme fazı. Dinlenme fazında olan saçların günde 25 ile 100 adeti dökülür. Bilindiği üzere stres, beslenme bozuklukları, vitamin ve mineral eksiklikleri saç dökülmesini arttırmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı sonrası ve diğer obezite cerrahisi sonrasındaki saç dökülmesi genellikle 3- 6 aylar arasında görülür. Hastalar saçlarında yaygın bir dökülmeden şikayet ederler. Hastaları strese soksa da genellikle 6-12 aylar arasında kendiliğinden düzelir. Kilo vermenin vücutta oluşturduğu stress normal büyümekte olan saç köklerini dinlenme fazına sokarak dökülmelerine sebep olmaktadır. Bu durum sadece obezite cerrahisi ile ilgili değildir, kalori kısıtlayan dietlerde ve günlük stresin arttığı durumlarda da görülebilir. Saç dökülmesi süreci kendini sınırlamaktadır.Saç kökleri zarar görmediği için dökülen saçların neredeyse tamamı 6-12 ay süresince geri gelmektedir.

B vitamini eksiklikleri ve özellikle çinko eksikliği saç dökülmesine katkıda bulunabilmektedir. Obezite cerrrahınızın önereceği bir multivitamin durumu kontrol altına almaya yardımcı olur.

#obezite #mideküçültmeameliyatı #saçdökülmesi #obezitecerrahisi

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square