November 25, 2017

November 25, 2017

Please reload

Recent Posts

Çocuklarda Bir Tehdit Olarak Obezite

 Yağlı yiyecekleri daha çok tercih eden ve sebzeleri daha az tüketen çocuklar obezite için daha yüksek risk taşımaktadır. Obez çocukların daha hızlı yedikleri, daha büyük lokmalar ısırdığı, her loklmayı daha az çiğnediği ve yemeğin sonuna doğru yeme hızının azalmadığı gözlenmiştir. Çocukluk çağında riskli bireyleri tespit edebilirsek, erken müdahale ile kilo alımını  azaltarak, obeziteyi engelleyebiliriz.

 Ebeveynlerin beslenme alışkanları konusunda çocuklara yol göstermeleri olumlu sonuçlara yol açmaktadır. Burada yapılması gereken yüksek kalori içeren gıdaların katı bir tutumla yasaklanması yerine, nazikçe kısıtlanmasıdır. Çalışmalar, çocukların ebeveynlerinden gördükleri yeme alışkanlıklarını sürdürdüklerini ortaya koymuşlardır. Çocuklarda meyve ve sebze tüketimini artırmanın en etkili yolunun evde ebeveynlerin kendilerinin meyve ve sebze yemeleri olduğu gözlenmiştir. Çocuklarımıza verdiğimiz yüksek kalorili ve damak tadı zengin olan gıdalar yerine benzer damak tadında olan ve kalorisi daha az olan gıdaları tercih ederek olumlu bir değişime başlayabiliriz.

 Çocuklarda gıda yoluyla ödüllendirmeler kaçınmak gerekir. ‘ Odanı toplarsan, dondurma yiyebilirsin.’ Bu örnekte olduğu gibi kurulan cümleler çocuklarda yemek ile ödül arasında bir psikolojik bağ kurmakta ve kişinin ilerleyen yaşantısında yeme bozukluklarına zemin hazırlamaktadır. Obezitenin gittikçe yaygınlaşması ile birlikte tüp mide ameliyatları gibi obezite ameliyatları daha genç yaş gruplarında uygulanmaya başlamıştır.  Obezite cerrahisi yaşı ergenlik çağına kadar gerilemiş bulunmaktadır.

 Burada hepimizin kendimize sorması gereken sorular vardır. Şekerleme ve cips alıp eve getirmekten kaçınıyor muyuz? Çocuklarımızı sağlıksız gıdalar satan kafe ve restoranlara götürmekten kaçınıyor muyuz? Çocuklarımız etraftayken sağlıklsız gıdalar tüketmekten kaçınıyor muyuz?

 Erken müdahale, obezite ile mücadelede de yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Önerimiz sağlıklı beslenme ve spor alışkanlığının erken yaşlarda çocuklara kazandırılmasıdır. Bu mücadeleye önce kendimizden ve evimizin mutfağından başlayalım.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Follow Us
Please reload

Search By Tags
Please reload

Archive
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Bize Ulaşın

Harbiye mahallesi, Mim Kemal Öke caddesi

 No: 11 Kat:2 Nİşantaşı

34367

Şişli/ İSTANBUL

 Site bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki bilgiler doktor muayenesinin yerini tutmaz. En doğru bilgi için doktrounuza başvurunuz.  

Site içeriği Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül' e aittir. Tüm hakları saklıdır © 2016.