Obezite ve İdrar Kaçırma Şikayetleri


Obezite ve İdrar Kaçırma Şikayetleri

Obezitenin idrar kaçırma şikayetinin önemli bir sebebi olduğu bilimsel çalışmalar ışığında gösterilmiştir ve obez kişilerde idrar kaçırma tedavisinde zayıflama üzerinde durulmaya başlanmıştır.

Mesanede idrar kontrolünü sağlayan sinirlerde bir hasar bulunması durumunda (Felç yada ileri derece şeker hastalığında görülebilir) denenen tedavi yöntemleri başarısız olmakta ve hastalar idrar sondası ile hayatlarını idame ettirmek durumunda kalabilmektedir. Bu grup haricindeki hastlar zayıflamaktan fayda görmektedirler.

Obezite karın içi yağlanma nedeniyle mesane ve idrar yolları üzerindeki basıncı artırarak idrar kaçırma ile sonuçlanan, olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Özellikle obezite cerrahisi sonrası belirgin miktarda kilo veren bayanlarda idrar kaçırma şikayetlerinin azaldığı gözlenmiştir. Vücut ağırlığının %5’i kadar zayıflayanlarda idrar kaçırma şikayetlerinin %50 azaldığı görülmüştür. Bu güncel bilgiler doğrultusunda zayıflamanın hayat kalitesini artıran bir diğer yönü de idrar kaçırma şikayetlerini azaltmasıdır.

Şunu açıkça söylebiliriz ki; fazla kilolu ve obez kişilerde idrar kaçırma şikayetlerinde ilk denenecek yöntem zayıflamak olmalıdır.

Diyet ve spora rağmen kilo veremeyenlerde, obezite cerrahisi düşünülebilir. Obezite cerrahisi bu kişilerde kalıcı zayıflamaya yardımcı olarak idrar kaçırma şikayetlerini belirgin olarak azaltmaktadır.

Sonuç olarak idrar kaçırma şikayetlerinin kilo verdikçe azaldığı bilimsel bir gerçektir. Önerilen kişinin diyet ve spor ile zayıflamasıdır. Bunu sağlamak mümkün olmuyorsa mide küçültme ameliyatı gibi obezite cerrahisi yöntemleri gündeme gelebilir.

Mesane etrafındaki taban kaslarını güçlendirici egzersizler de idrar kontrolünü sağlamaya belirgin ölçüde yardımcı olmaktadır.

#obezitecerrahisi #zayıflama #idrarkaçırma #hızlıkiloverme #mideküçültmeameliyatı #tüpmideameliyatı #obezite

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square