Obezitenin en önemli nedenlerinden başlıcaları, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliğidir. Aldığınız kalori ve harcadığınız enerji arasındaki denge sizin kilonuzu belirlemektedir.

Eğer yaktığınız kalori miktarından fazla kalori alıyorsanız kilo almaya başlarsınız. Bunların yanında yanlış beslenme alışkanlıkları da önemli nedenler arasında. Hazır gıda tüketimi, çok yağlı, çok şekerli, çok tuzlu gıda tüketimi, tek tip beslenme, öğün atlama gibi yapılan yanlışlar obeziteye davetiye çıkarıyor. Yapılan çalışmalar genetik faktörlerin de göz ardı edilemez oranda olduğunu gösteriyor.

Aile de obez yakınları olan kişilerin genetik olarak bu hastalığa yakalanma riskleri yüksektir. Özellikle annelerin obez olması, çocukların obezite riskini belirgin olarak artırmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak kullanılan ilaçlar, psikolojik faktörler, hastalıklar kişilerin kilo alımında etken olabilir. Obezite zamanında tedbir alınması ile önlenebilen bir hastalıktır.

Obezitenin beraberinde getirdiği sağlık sorunları da zayıflamakla ortadan kaybolabilmektedir. Öncelikle diyet ve egzersiz ile zayıflamanızı tercih ederiz. Bunun için sizlere diyetisyen desteği sunmaktayız.