Mide baypasları bir çok farklı şekilde yapılmaktadır. Dünyada sıklıkla uygulanan mini gastrik baypas (Omega baypas) ameliyatı bunların en masum olanıdır. Gastrik Baypas ameliyatlarında gıda sindiriminin doğal gidiş yolu değiştirilir. Gıda normalde geçtiği ince barsağın ilk kısmından geçmeden ince barsağın son kısımlarından geçer hale gelir. Yani ince barsağın ilk iki metrelik kısımları pas geçilmiş olur. Böylelikle gıdanın içerdiği kalorinin yaklaşık yarısı sindirilmeden atılır. 

Mide baypasları sonrası kilo kaybı mide küçültme ameliyatlarına göre daha fazladır fakat mineral ve vitamin eksiklikleri görülebilmektedir. Bu yüzden mide baypaslarının ileri yaş grubunda, bünyesi uzun süre şeker ve tansiyon gibi obeziteye bağlı ek hastalıklardan yıpranmış hastalara saklanması gerektiği konusunda görüş birliği sağlanmıştır. Dünya çapında kabül edilen görüş obezite cerrahisinin mümkün olan en masum ve en geri dönüşü mümkün yöntemlerden (Mide küçültme gibi) başlaması gerektiğidir.

Obezite cerrahisi sonrası tekrar kilo alınır mı? diye soranlarla sıkça karşılaşıyoruz. İnsanlar genellikle mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alımında, mide hacminin büyüdüğünü ve daha fazla yiyebildikleri için kilo aldıklarını düşünmekteler. Bu tamamen doğru değil. Sıkça tekrarladığımız gibi obezite cerrahisi bir ekip işidir. Mide küçültme ameliyatı sonrası açlık hissi yaklaşık 6. ayda geri gelmekte ve mide küçültme ameliyatı olanlar beslenme düzenlerini bozabilmekteler. Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alımını engellemek mide küçültme ameliyatı sonrası diyetisyen ve psikolog desteği ile mümkün. Obezite cerrahınız sizi ameliyat sonrası spora yönlendirerek bu kilo alımını engellemeye yardımcı olacaktır. Böylece dünya genelinde kabul gören obezite cerrahisi sonrası %20 civarında olan revizyon ameliyatı ihtiyacını obezite cerrahisi sonrası destek ekibimizle daha da azaltıyoruz.

Obezite cerrahisi sonrası yeniden kilo alan kişilere ise obezite cerrahisi sonrası revizyon dediğimiz ikinci ameliyatları da kliniğimiz bünyesinde gerçekleştirmekteyiz.