Duygusal yeme davranışı ve bununla ilgili kilo alımı psikolojik bir problemdir. Kliniğimizde obez olmayan fakat kilo kontrolünde zorlanan kişilere de psikolojik destek ve terapiler yapmaktayız.

Neredeyse tüm tıbbi müdahalelerin öncesinde ve sonrasında psikolojik olarak etkilenilmesi ve psikolojik destek ihtiyacı hissedilmesi normaldir. Obezite cerrahisi sonrasında ise bu ihtiyaç daha çok hissedilmektedir.

Bunun sebebleri arasında mide küçültme ameliyatları sonrasında alınan kalori miktarının ameliyat öncesinde alınan miktara göre azalması, duygusal tatminsizlik, çeşitli travmalar ve yeniden kilo alma kaygısı gibi etkenler yer alır. Bunun için obezite cerrahisi ekibinde psikolog bulunması elzemdir. Böylece hastanın ameliyat öncesi ve sonrası kaygıları azalır ve konforu artar.

Obezite cerrahisinden sonraki ilk bir ay hızlı kilo verme süreci olduğu için özellikle önemlidir. Bu sebeple yeni düzene uyum sağlamak ve obeziteye neden olan duygusal tatminsizliği ortadan kaldırmak için bir uzmandan psikolojik destek alınması oldukça gerekli ve önemlidir. Bu yüzden obezite cerrahisi bir ekip işidir. Zayıflama yolculuğunun her adımı, yeni hayatınıza uyum adına değişiklikler içermektir. Obezite cerrahisi ekibimizin görevi bu yolculuğun her adımında sizleri desteklemek ve yanınızda